Papierowy świat – niezwykła wystawa Katarzyny Józefowicz.


Bywamy w Warszawie zawodowo i przyjemnościowo. Staramy się zawsze zahaczyć o jakąś wystawę, ciekawe wydarzenie kulturalne, nowe miejsce „jedzeniowe”.
Ostatnio zachwyciła nas wystawa Katarzyny Józefowicz. Artystka wszystkie swoje zaprezentowane prace stworzyła z papieru…

Intrygujący świat tworzy kolekcja różnej wielkości miniaturek mebli, które z oddalenia przypominały osiedle/blokowisko.
Precyzja wykonania modeli oraz ich ilość skłania do refleksji nad benedyktyńską pracą autorki. Można się przyglądać i przyglądać…Tyle tu skupiających uwagę szczegółów.

Papierowy obrus to efekt wycinania i komponowania ze sobą różnych napisów/liczb wyciętych z gazet, ulotek reklamowych itp. Misterność tej pracy przypomina stary, koronkowy obrus babci :-)
Oderwanie oczu też nam przychodziło z trudem!

Niezwykłe były również zwoje papieru gazetowego rozłożone na wielkim stole. Efekt estetyczny – zarówno z daleka i bliska – bardzo ciekawy…Budzący wiele skojarzeń.

Najbardziej poruszający był dla nas długi „dywan” zwisający z sufitu, który był wykonany w tej samej technice, co obrus. Monumentalność tego dzieła, jego sposób prezentacji w taki sposób, że wielka „wycinanka” rzucała intrygujący cień oraz kolorystyka całej pracy skradły nasze serca.

Ostatni obiekt artystyczny z papieru, to hurtowa ilość sześcianów skomponowana w specyficzny sposób. Papier to głównie kolorowe gazetki reklamowe, stąd sporo na kostkach cen czy nazw produktów.

Podziwiamy cierpliwość, ogrom pracy i pomysły artystki. Przeżyłyśmy prawdziwą ucztę estetyczną. Jeśli tylko masz taką możliwość, wybierz się osobiście na wystawę.

Prace Katarzyny Józefowicz można oglądać do 29 marca w Warszawie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Gosia i Sabina

2 Komentarzy

 1. BabaMaDom 3 lata ago Odpowiedź

  Aj piękne rzeczy wypatrzyłyście! Ileż to gazet trzeba przewerować, powycinać, ułożyć, posklejać i żeby się trzymało… wielkie ukłony. Niby nic trudnego, ale skala jest godna podziwu. Pozdrawiam!

  • Sabina 3 lata ago Odpowiedź

   Jesteśmy wciąż oczarowane wystawą dzieł sztuki Katarzyny Józefowicz w CSW w Warszawie, którą miałyśmy przyjemność osobiście obejrzeć i sfotografować…Też kłaniamy się autorce :-)
   I cieszymy się, że mogłyśmy naszą relacją sprawić jeszcze komuś radość. Pozdrawiamy ciepło :-)

Dodaj komentarz